Blog skipper Constantin Lascu

Despre tura din 20 ianuarie

De cativa ani, in ianuarie, organizam cate o tura ce poate fi incadrata fie la “aventura pe mare”, fie la “miles building”.

Este vorba despre ture ceva mai lungi, de cate 500-1500 de mile marine, in conditii de iarna. Asta presupune, pe langa frig, si mare mai agitata, vant mai puternic, valuri mai mari. Nu seamana cu turele din sezon, cu soare, plaja, inghetata in insule, etc. Sunt ture de anduranta, cu navigatie non-stop de mai multe zile, ture ce presupun organizare mai complexa, crew management, meteorelogie si whether forecast, cunostinte despre alimentatie si imbracaminte, alegerea rutelor si manevra velelor. Se dobandesc multe cunostinte, acelea care pot transforma un Skipper de vacanta in unul profesionist. Cei care participa la acest gen de marsuri pot, ulterior, sa face livrari de nave.

Mereu, in aceste ture, am incercat sa inbin grupurile astfel incat sa contina un numar de oameni cu experienta, alaturi de unul sau doi aflati la inceputuri pe mare, dar cu experienta in expeditii terestre care presupun conditii mai deosebite.

Anul acesta tura va incepe de la Salonic, Grecia, si ne va duce in Insulele Eoliene din Italia. Vom trece prin Canalul Corint, vom traversa dus-intors Marea Ionica si Stramtoarea Messina. Estimam o durata de circa 16 zile.

Va invitam sa fiti alaturi de noi, citind atat aici, cat si pe Facebook  sau pe blogul lui Dorin Chis intamplarile prin care vom trece.

Comments are closed